Afet Platformu, beklenen İstanbul depremine AKUT Vakfı ve İstanbul Gönüllüleri iş birliği ile mahalli tabanlı olarak hazırlanıyor.

Deprem başta olmak üzere yaşanabilecek tüm afet ve acil durumlara hazırlıklı bir şehir olmak için sizleri projemizin bir parçası olmaya davet ediyoruz…

Sevgili İstanbullular,

Her biri alanında uzman 26 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelmesiyle oluşmuş Afet Platformu, beklenen İstanbul depremine hazırlıklı bir kent için İstanbulluları gönüllü çalışmalara davet ediyor!

Olası afetleri en az hasarla atlatmak amacıyla AKUT Vakfı eğitmenlerinden alacağınız 35 saatlik ücretsiz eğitim ile mahallenizdeki öncü arama-kurtarma ekibi siz olabilirsiniz.

Afetlerde ilk müdahaleden, temel afet bilincine, bina işaretlemeden, yüzeyde arama-kurtarmaya değin pek çok alanda yetkinlik kazanacağınız “İlk Müdahale Ekipleri” projemizle ilgili bilgi almak için +90 212 70 60 112 numaralı telefondan AKUT Vakfı’na,  ime@afetplaftormu.org  adresinden Afet Platformu’na ulaşabilirsiniz.

Başvuru Formu

STK’ları birleştiren hareket İzmir’de hayat kurtarıyor (Dünya)

Elazığ depreminde güçlerini birleştiren 23 sivil toplum kuruluşu, İzmir’de yüzlerce gönüllüyle hayat kurtarıyor. Ekimde kurulan STK Afet Platformu ile bölgenin ihtiyaç analizi yapıldı. Platformun sözcüsü Serhan Süzer, listeyi paylaşarak, “Türkiye’den destek bekliyoruz” dedi.

2020 İzmir Depremi Raporu Yayımlandı

Afet Platformu olarak depremin hemen sonrasında yaptığımız Acil Durum Toplantısı’nda ekipleri sahaya yönlendirme kararı aldık. Yaptığımız tüm çalışmaları bir rapor haline getirdik.

Elazığ’a destek TIR’ı (Hürriyet)

AÇEV, 2020’nin ocak ayında Elazığ’da meydana gelen deprem sonrasında bölgede yaşayan çocuk ve yetişkinlere yönelik psikososyal destek sağlanması hedefiyle harekete geçti. AÇEV, yılın ilk yarısında bölgede yürüttüğü personel eğitimlerinin ardından, afet sonrası uzun vadede ortaya çıkabilecek travmalara müdahale etmek amacıyla Gezici Hizmet Aracı Projesi’ni hayata geçirdi.

Çocuklara oyuncak, yetişkinlere psikolojik destek (Bianet)

Deprem bölgesine giden STK’ler bir taraftan yardımları koordine ederken diğer taraftan psikolojik destek veriyor. Sosyal travma uzmanlarından oluşan ekipler, çocuklar başta olmak üzere tüm depremden etkilenen kişilerin yaşadıkları travmayı atlatmaları için çalışıyorlar.